Bilgi ve Sorularınız için
(216) 355 70 00

Yönetici Koçluğu & Mentorlük

Yönetici Koçluğu & Mentorlük

Kurumsal Mentorluk, iş hayatında üst düzey görevlerde bulunmuş, şirket yapılanmasını ve değişim süreçlerini yönetmiş, organizasyon kurma ve yönetme kabiliyeti olan, bilanço yönetmiş , piyasa şartlarına göre risk alan ve rekabet içinde olmuş, etkin iletişim yapabilen, hesap vermiş ve şirket başarı ve performansında liderlik yapmış deneyimli kişilerin profesyonel yönetici koçluk yaklaşımı ile birlikte ilgili kurum içerisinde yöneticilere ve/veya daha az deneyimli çalışanlara uzmanlık, bilgi ve deneyim aktardığı, akıl hocalığı yaptığı uzun soluklu bir süreçtir. Kişilerle bire bir yapılan çalışmalarda mentorluk ve koçluk uygulamalarının konu içeriklerine göre birbirini desteklediği, mentorun tecrübe ve birikiminden gelen zaman zaman tavsiye ve yönlendirmelerin de olmasının bu hizmeti alan kişiler açısından çok daha yararlı olduğu bir çalışmadır. Bu çalışma sürecinde mentorun kariyerinde görev yaptığı pozisyonlar ve geçmiş tecrübesinin hizmet alanın üzerinde yarattığı güven ve uyum onun gelişmesine olumlu etki yapar ve şirketin kurumsal değerleri çerçevesinde etkin yönetici ve lider yetiştirilmesinde önemli rol oynar .

Koçluk & Mentorluk yaklaşımının Kazançları
• Koçluk ve Mentorluk rolü ile destek olan, tavsiye ve geri bildirimleri ile yol gösteren yöneticilerin liderlik yaklaşımının bir kültür olarak tüm kuruma yayılmasını sağlar.
• Çalışanların uyum ve adaptasyonlarını kolaylaştırır
• Şirket çalışan bağlılığı ve memnuniyetine olumlu etki eder.
• Performans ve iş sonuçlarında olumlu etki yaratır.
• Mentor olan yönetici, bir çalışanın gelişimi için verdiği destekten ötürü manevi ve mesleki tatmin duygusu yaşar.
• İstenmeyen işten ayrılmaların azalmasına, buna karşılık kurum içi hareketlilik ve kariyer fırsatlarının artmasına etki eder.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen 0216 355 70 00’ı arayınız.