Renklerle İnsanları Tanıma KılavuzuFarklı karakterler olarak hepimizin hayatında mutluluk büyük ölçüde kendimizle ve diğer insanlarla iyi ilişkiler kurabilme yeteneğimize bağlıdır. Arkadaşlar, eşler, siyasiler veya bir firmada çalışanlar arasındaki sürtüşmeler genellikle kişilerin karakterlerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Oğuz Saygın bu eserinde kişileri;

  • Sarı karakterliler,
  • Kırmızı karakterliler,
  • Mavi karakterliler,
  • Yeşil karakterliler


olarak gruplandırıyor. Her bir renkteki karakterlerin temel özelliklerini, renklerin baskın özelliklerini diğer renklerle karışımlarını, üstün yönlerini zayıf taraflarını ve iletişimde dikkat etmesi gereken yönleri tek tek ele alıyor. Bu renkteki karakterlerin birbirleriyle olan iletişimlerinde dikkat edeceği temel noktalara değiniyor. İletişimin etkili olması için her bir renge hayati önerilerde bulunuyor.
 
 İlk yayınlandığında adı "İnsan İlişkilerinde 4x4`lük İletişim" olan bu kitabın adı daha sonra "Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu" olarak değiştirilmiştir. Eserde de vurgulandığı gibi; farklılıkları lehimize çevirmek bizim elimizdedir.