Ekip, belirlenmiş süreler için bir amacın yerine getirilmesi veya bir hedefin gerçekleştirilmesi için bir araya gelmiş ya da getirilmiş insan grubudur. Ekip bir dakikada kurulabilir; ancak yüksek performanslı bir ekibe sahip olmak süreç gerektirir.

 

Ekiplerde etkili çalışma yapabilmek için üyelerin karakteristik davranış özelliklerini de bilmek gerekir. Ekipler içinde oluşan olumsuzluklar, genellikle kişiler arasındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. İnsanların kendi kişiliklerini daha iyi tanıyıp anlamaları ve etraflarındaki bireylerle iyi iletişimde bulunmaları sonucunda toplum, maddi ve manevi anlamda pozitif değerler kazanacaktır.

 

Ekibinizdeki bazı insanlar, Güçlü Kararlı, bazıları Mükemmeliyetçi, bazıları Barışçıl Sevecen ve bazıları da Popüler Neşeli olabilirler. 4 farklı kişilik türünün hiçbiri diğerinden ne daha iyi veya daha kötü değildir. Her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Önemli olan, ekipleri oluştururken ve kişileri görevlendirirken bu farklılıkların bilincinde olmaktır. Örneğin;

 

  • İnsanlara huzur veren ve herkesin yardımına koşan barışçıl sevecen insanlar bazen bu yüzden kendi işlerini aksatabilirler.
  • Çevrelerine neşe saçan popüler insanlar bu tavırlarını abartırlarsa itici olabilirler.
  • Bazı insanlar güçlü - kararlı bir yapıya sahiptirler. Kafalarına koydukları her işi başarabilirler. Ancak bunu yaparken etraflarındaki birçok insanı da incitebilirler.
  • Bazı insanların en güçlü yönü ise planlı ve programlı olmalarıdır. Her şeyi kusursuz yapmaya çalışan bu insanların katı kuralları çevrelerindeki insanları zaman zaman sıkabilir.

 

İnsanlarda bu kişiliklerin her birinden az ya da çok bulunmasına rağmen her insanın çalışma tarzını etkileyen esas bir kişiliği vardır. Bu dört kişilik türünün hepsi de bizde mevcuttur. Ama bunlardan birisi, davranışlarımızı ve yaptığımız işi en çok etkileyen baskın kişiliğimizdir.

 

Ekiplerde uyumu sağlamak için yapmamız gereken başkalarını mevcut kişiliğimize uymaya zorlamak yerine diğer kişilik türleriyle uyum sağlamaya çalışmalarının başarıdaki önemini fark edebilmektir. Hepimiz kendimizin görmediği ancak başka insanların fark ettiği kişiliğimizin baskın özelliklerinin ekip içinde meydana getirdiği etkiyi görüp davranışlarımızda dikkat etmemiz gereken yönlerimizi fark etmeliyiz. Çünkü her bir kişiliğin özellikleri, farklı kişiliklerdeki diğer insanlar üzerinde az ya da çok stres yapan yönleri vardır.

 

Dengeli ilişkiler kurmak için, birlikte çalıştığımız insanların davranış biçimleri ile uyum içinde olmamız gerekir. Farklı kişilerle uyum sağlamak için bazen onları güçlendirecek önerileri; bazen düzenli, planlı ve programlı bir hayatı; bazen yapılacak işlerin hareketli ve heyecanlı taraflarını; bazen de onları huzura kavuşturacak önerileri bilmemiz ve bunları onlarla paylaşmamız, ekip açısından çok önemlidir.

 

Özellikle iş hayatında birbirimizin çalışma biçimini anlamazsak stresimiz artar ve üretkenliğimiz azalır. Unutmamalıyız ki gerek toplumda, gerek aile içinde ve gerekse modern organizasyonlar içinde hemen her pozisyonda "başkaları ile iyi ilişki kurma becerisi" başarının çok önemli bir faktörü haline gelmiştir. Bu beceri de insan kişiliklerini tanımaktan geçiyor. Kendimizi anlamamız, gerçekten kim olduğumuzu, neden böyle davrandığımızı, olumlu yönlerimizi, onları nasıl güçlendireceğimizi ve olumsuz yönlerimizle, onları nasıl olumluya çevireceğimizi bilmek, bu kişilik özelliklerini bilmemizden geçiyor.

 

Kendimizi tanımadan, kişiliğimizi geliştirmeden başkalarıyla geçinmeyi öğrenemeyiz. İçimizdeki kaynakları fark edip en iyi şekilde kullanmayı bilirsek potansiyelimizin boşu boşuna akıp giden bir su gibi ziyan olmasına da izin vermeyiz. O suyun önüne bir baraj yapar ve onu kendi lehimize kullanabiliriz. Böylece hayatı ve insanları olduğu gibi kabul edecek ve aslında farklılıkların bir yap-bozun küçük parçalarının yerine konduğunda meydana getirdiği anlam gibi çok şeyler ifade ettiğini fark edebiliriz.

 

Parçalar farklı ve bu farklılık iyi bir şey; çünkü bizler puzzle'ı ancak bu farklı parçalarla bütünleştirebiliriz. İşte her biri bir boşluğu tamamlayan bu kişilik özelliklerini iyi bilirseniz;

 

  • İnsanları daha doğru anlar ve kendinizi de onlara daha doğru anlatabilirsiniz.
  • İkna kabiliyetiniz artar.
  • Strese girmezsiniz ve karşınızdaki insanların strese girmesine sebep olmazsınız.
  • Liderlik becerileriniz gelişir.
  • Evinizde ve iş yerinizde daha mutlu ve huzurlu bir hayat yaşarsınız.

 

İnsan başkalarının kişiliğini tahlil etmeden önce kendi kişiliğinin özelliklerini, olumlu ve olumsuz yönlerini yakından tanımak zorundadır. Bunu en iyi dile getiren de kendi kültür kaynaklarımızdan Yunus Emre'dir:

 

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Bu nice okumaktır

 

 

Oğuz Saygın